internetWEEK.cz menu TOPlist

Český vizionář - Ivan Pilný

Český vizionář - Ivan Pilný

Vybudoval českou pobočku Microsoftu, vedl Český telecom a ve Dni D se na rozdíl od několika svých kolegů nechová jako arogantní debil. O koho se jedná? Jeho jméno je Ivan Pilný. A pilný je hlavně ve vydělávání peněz.

 

Český vizionář - Ivan Pilný

Vybudoval českou pobočku Microsoftu, vedl Český telecom a ve Dni D se na rozdíl od několika svých kolegů nechová jako arogantní debil. V nové knize Příště spadni líp se Ivan Pilný snaží předat čtenářům své postřehy k podnikání. Daří se mu to tak střídavě. „Jen sedm procent studentů českých škol uvažuje o podnikání a jen čtyři procenta se podnikat opravdu rozhodnou,“ vzdychá si Ivan Pilný v jedné z dvoustránkových glos, ze kterých sestává kniha Příště spadni líp: Riskujte a neztrácejte chuť podnikat. A coby oblíbená tvář televizní obrazovky – více lidí jej přeci jen zná jako „toho ze Dne D“ než jako prvního ředitele českého Microsoftu – se pokouší o nápravu. Měla to být kniha o podnikání. O tom se tu ale nakonec dozvíte nemnoho. Co Pilný nabízí ve skutečnosti, je návod, jak se popasovat s životem v rozvinutém českém kapitalismu. Jednadvacet let se v něm pohybuje jako jeden z nejznámějších manažerů, takže ví, o čem mluví. A i vzhledem k tomu, že mu táhne na sedmašedesát, má solidní nadhled. Právě ten dělá z Příště spadni líp knihu hodnou pozoru. Co se z ní dozvíte?

 

 

„Se“ odjelo na dovolenou

 

* Metody pro vyšší produktivitu, jako je getting things done, jsou povětšinou bulšit – a slouží hlavně k namaštění kapsy lidí, kteří je vymysleli. Nesouhlasím, musím však zároveň uznat, že Pilný nabízí tři výtečná pravidla, která můžou leckomu nahradit složitější systémy. Za prvé, nejnepříjemnější úkoly vyřizujte nejdřív, ať na vás dle zákona schválnosti nevybafnou v nejnevhodnější chvíli. Za druhé, naučte se říkat ne. A za třetí: vyhazujte všechno, co si schováváte „na potom“. Ty „zajímavé“ dokumenty, letáky a papírky vám jen zabordelovávají stůl a hlavu.

 

* „Se“ má dovolenou. Zapomeňte na to, že „Se“ něco udělá, „Se“ něco vyřídí a tak dál. „Se“ je na dovolené a tu práci musíte udělat vy, popřípadě někdo, na koho ji delegujete. Na což navazuje: * Delegujte. A nebojte se svěřit svým lidem zodpovědnost: „Lépe než výraz delegování vystihuje tuhle dovednost anglický termín empowerment. Jeho obsahem není pouhé přidělení úkolu, ale také vybavení zaměstnance vším, co k plnění pracovních povinností potřebuje.“

 

* „IQ má největší vliv jen na počátku profesní kariéry.“ Ministři školství, nastojte: „Zdá se, že je třeba, aby v našem myšlení nastal průlomový přechod od levé mozkové hemisféry k pravé. Levá hemisféra ovládá poznávací procesy, strategii, vědu a matematiku. Pravá ovlivňuje představivost, prostorové vnímání, perspektivu, harmonii. Základem ekonomického růstu posledních tří set let byla nesporně nadvláda levé hemisféry. Na nutnou změnu doprava (ó jak to koresponduje i s politikou!) není populace ovšem vůbec připravena. Školy učí hard skills, matematiku, aplikace, technologie. Nerozvíjejí kreativitu, myšlení, představivost, práci s lidmi. Pravá hemisféra se rozvíjí spíše u jednotlivců a náhodně.“

 

* Snažte se prohlédnout a zpochybnit dogmata – včetně iluzí, které máte sami o sobě. „Všimněte si, jak řada úspěšných lidí včetně politiků po pár dobrých intuitivních rozhodnutích upadá do narcismu. Od jistého okamžiku jsou přesvědčeni, že jedině oni dělají správná rozhodnutí, a odmítají slyšet, natož brát v úvahu odlišné názory.“

 

 

V takové rakvi, tam je, pane, klídek

 

Ivan Pilný bohužel občas ujíždí a podléhá témuž pokušení, jako Muammar Kaddáfí v Zelené knize, kterou jsme tu četli před měsícem. Uklimbán pozicí člověka, kterému budou čtenáři baštit každé slovo, vyjadřuje se stejně jako „bratrský vůdce“ ke všemu. Kaddáfího asi redaktor zastavit nemohl, Pilný si ale pár čmáranců červenou fixou zasloužil. Občas píše „truismy“, třeba jako ten o tom, že Churchill věřil jen statistikám, které si sám zfalšoval – tento výrok mu ale vložila do úst nacistická propaganda. Jindy se autor jednoduše plete – třeba když „tweetům“ místo 140 přisuzuje jen 128 znaků. Jsou to drobnosti, ale četné a při čtení tahají za oči a mrzí. Stejně jako takováto moudra: „Úžasné, co se vejde do 160 znaků jedné SMS. Jaké obohacení jazyka!“ Poslední výtka: těšil jsem se, že se dozvím hodně o padání na hubu, o tom jak se oklepat z proher a začít znovu. Pilný se tomu věnuje jen okrajově.

 

Odnesl jsem si tak milou, ale krátkou poučku „Je důležité dělat vždy nové chyby“ a zajímavé odpovědi několika známých podnikatelů na anketní otázku, kdy v podnikání naposled spadli. A to je o padání vše. Pokud dychtíte po tom odejít ze zaměstnání a začít podnikat, pak vám větší motivaci dodá Seth Godin nebo Gary Vaynerchuk, víc praktických informací zase John Vanhara. Kniha Ivana Pilného ale taky stojí za přečtení, jde akorát jinudy, než kudy byste podle názvu čekali. Není totiž jen pro podnikatele. Nabídne alternativní cesty každému, kdo se topí v záplavě drobných pracovních problémů. Kdo je přesvědčený, že musí dřít jak blbý, aby si koupil telefon, který pak má jaksi zázračně vyřešit všechny pracovní i soukromé problémy. Kdo při rutinní práci v jakési ospalé firmě či úřadu nepřišel na to, jak cenný vynález je schránka na nápady a jak důležité je nechat mysl občas toulat a nerušit ji čtením e-mailu. Možná taky máte – stejně jako já už asi od ledna – pocit, že jste uprostřed tomu, čemu Američané říkají od plic „shitstorm“. Je to složenina, ve které jedno slovo znamená bouři, druhé pak něco, co... nelibě páchne. Všem pak říkáte, že si na ně najdete čas, až „bude trochu klidněji“. Pilný vás ale usadí tak, jako Hrušínský v roli obvoďáka ve Vesničko má středisková usadil pacienta radou, že se má jet podívat do Pelhřimova na krematorium: „Máte-li pocit, že svou rovnováhu pořád hledáte, nepropadejte panice. Život kolem nás je dynamický. Rovnováha je pohyblivý cíl a nemusíte si ji najít ani v tibetském klášteře – zaručena je nejspíš až v rakvi.“


Zdroj: www.finmag.cz
Autor: Michal Kašpárek

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ostatní   Pilný   Peníze   Milionář   Miliardář   Ivan Pilný   Ivan   Bohatství  


Kategorie Miliardář


Gates není nejbohatším člověkem světaGates není nejbohatším člověkem světa
Americký miliardář a zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates se ani letos pravděpodobně neocitne v čele žebříčku nejbohatších lidí světa, který ve středu zveřejní časopis Forbes.


Kategorie Ostatní


Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.



Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.



Mýty a fakta o šikaně na školáchMýty a fakta o šikaně na školách
Šikana se vyskytuje na většině škol a setkal se s ní téměř každý druhý žák. Přesto se školní šikana bagatelizuje a koluje o ní řada polopravd a mýtů...



Mýty a fakta: sexuální zneužívání dětíMýty a fakta: sexuální zneužívání dětí
Jako skoro všechno na tomto světě i sexuální zneužívání dětí má své mýty a fakta. Možná jsme se až doposud domnívali, že o této problematice víme vše. Mohli jsme se však opravdu zmýlit.



Navštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinaceNavštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinace
David Stannard trávil sám klidně večery ve svém domě ve východní Anglii a jednoho dne zjistil, že se s ním na televizi dívají další lidi. Nějaký školák a dva vojenští piloti RAF. Nebyli to však duchové, ale problém se zrakem.



Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...
Čas, který používáme v létě, se nazývá letním časem, byť začíná na jaře a končí na podzim. Přesněji řečeno se jedná o Středoevropský letní čas (SELČ) a jeho cílem je poměrně diskutabilní úspora energie a tedy finančních prostředků.



Věštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálkuVěštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálku
Budoucnost můžeme předpovídat mnoha způsoby. Známé jsou především starodávné metody, jako je čtení z ruky, křišťálové koule a karet. Věštit se dá ale takřka ze všeho. Populární je věštba ze dna šálku!



Všechno o neandertálcíchVšechno o neandertálcích
Informace o našich prehistorických bratrancích neandertálcích se každým výzkumem rozšiřují a obohacují. Z nejnovějších informací jsme vytvořili obraz, jaký tento člověk byl a jak žil. Záhady ovšem zůstávají.



Zábava matek z USA – dítě, zobrazení dokonalostiZábava matek z USA – dítě, zobrazení dokonalosti
Ideální dětství každý vidí pro své dítě jinak. Většina holčiček si ale hraje s panenkami. Američtí rodiče jsou poněkud jiného názoru. Svým dcerám berou dětství a nutí je předčasně vyspět!



Příznaky transformacePříznaky transformace
Měníte se. Poznáte na sobě alespoň jeden z 51 symptomů spirituálního probuzení? Poradíme, jak s touto transformací naložit...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí