internetWEEK.cz menu TOPlist

Účet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarů

Účet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarů

Rychle tající Arktida bude mít velké ekonomické dopady. Řetězová reakce událostí způsobená oteplováním severu postihne celou světovou ekonomiku.

Účet za tání Arktidy: 60 trilionů dolarů

Britští a holandští vědci z Cambridgeské a Rotterdamské univerzity na základě nového výzkumu předpokládají, že oteplování způsobí uvolňování metanu, který urychlí oteplování celé planety a přinese všude ničivé a drahé klimatické změny. Jenom kvůli uvolnění zásob metanu z permafrostu v sibiřské oblasti bude muset svět vytáhnout z peněženky navíc asi 60 trilionů dolarů. Celkové náklady na arktické změny budou podle výzkumu ještě podstatně vyšší.

 

Ekonomové nezastírají, že oteplování severu bude mít výhody v důsledku výhodnějších lodních tras, zvětšení rybářských oblastí a zpřístupnění dosud nedostupných ložisek fosilních paliv. „Lidé kalkulují, že vydělají na oteplování Arktidy miliardy dolarů, ale škody přijdou na triliony,“ upozornil profesor cambridgeské Soudní a obchodní školy profesor Chris Hope.

 

Budoucnost: Extrémní počasí

Zvláštní je, že Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Hodně expertů věří, že pokračování vývoje znamená pro Arktické moře spirálu smrti. Arktida může být do roku 2023 bez sněhu a ledu. Na celém světě to způsobí extrémní výkyvy počasí, sucha, povodně, krátká studená období a vlny veder.

 

Oteplování: Týká se to všech

Je jasné, že extrémní klimatické změny budou stát hodně peněz. Ekonomové a vědci spočítali, že jen obrovský „metanový pulz“ způsobí škody, jejichž likvidace bude stát 60 trilionů dolarů. Celkové náklady na likvidaci následků oteplování se zatím odhadují na 400 trilionů dolarů. Následné okyselení oceánů a změny v atmosférickém proudění způsobí tak velké problémy, že je vlastně nemožné dopady na lidstvo odhadnout realisticky.

 

„Co se děje v Arktidě, v Arktidě nezůstane,“ říkají vědci. Oblast hraje hlavní roli v regulaci planetárních systémů, klimatu a oceánů. Je to časovaná bomba, se kterou musí svět počítat.

 

Nepřehlédněte: Jak je to s globálním oteplováním? Varování vědců na straně jedné a zcela protichůdné výzkumy na straně druhé. A řada účelově upravených studií v rukách politiků...
Velké konspirační teorie – Globální oteplování >>>

 

Zdroj: http://thinkprogress.org/climate/2013/07/24/2346771/new-research-finds-melting-arctic-may-cost-global-economy-60-trillion/
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/ledr/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Počasí   Ze světa   Ekonomika   Věda   Globální oteplování   Ekologie  


Kategorie Globální oteplování

Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.


Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...


Dokud je čas: Co nám ještě EU zatrhneDokud je čas: Co nám ještě EU zatrhne
V boji proti CO2 nezná EU bratra. Víte, co si musíte užít, než Vám to úředníci z Bruselu zatrhnou?


Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.


Vědci žasnou: globální oteplování se zastaviloVědci žasnou: globální oteplování se zastavilo
Britští klimatologové nezaznamenali významný nárůst globálních teplot od roku 1997. Ledovce v Arktidě však rychle tají. Co se děje? Skončilo globální oteplování, nebo si jen dalo přestávku?


Úder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazujeÚder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazuje
Vědci a Al Gorové nás dlouhodobě masírují poplašnými zprávami, jak se svět otepluje a že je nutné ho zachránit, jenomže tyto informace pocházejí z doby za posledních 150 let. Země se už 2000 let mírně ochlazuje.


Velké konspirační teorie – Globální oteplováníVelké konspirační teorie – Globální oteplování
Klimatické změny jsou spojeny s mnoha nejasnostmi. Jedná se o příliš složitý fenomén ze sféry teorie chaosu. Politické tlaky budí podezření a vyvolávají otázky. Co se za nimi ve skutečnosti skrývá?


Zemi čeká další doba ledováZemi čeká další doba ledová
Lidstvo žije v domnění, že na Zemi probíhá globální oteplování. Podle některých vědců se však máme bát spíše opačného problému - další doby ledové.


Po oteplování možná nastane doba ledováPo oteplování možná nastane doba ledová
Všeobecně panuje přesvědčení, že v budoucnosti nás čeká oteplování klimatu. Přinejmenším stejně pravděpodobný však je příchod nové doby ledové. Někteří vědci soudí, že jde o hrozbu velmi aktuální.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí