internetWEEK.cz menu TOPlist

The Game of Death (Le Jeu De La Mort)

The Game of Death (Le Jeu De La Mort)

Pořad francouzské TV stanice France 2 odvysílaný 17. března 2010 zpočátku vypadá jako běžná televizní vědomostní soutěž. Toto zdání však vydrží pouze do doby, než hráči začnou svého protivníka trestat za špatné odpovědi elektrickými výboji.

The Game of Death (Le Jeu De La Mort)

Pohledná moderátorka, živé publikum, seznam soutěžních otázek a jeden vyvolený… Pořad francouzské TV stanice France 2 odvysílaný 17. března 2010 zpočátku vypadá jako běžná televizní vědomostní soutěž. Toto zdání však vydrží pouze do doby, než hráči začnou svého protivníka trestat za špatné odpovědi elektrickými výboji. Čím více špatných odpovědí, tím větší síla proudu. Špatně odpovídající soutěžící se postupem času zmítá v agónii, prosí o milost a nakonec ztrácí vědomí. Jeho soupeři však v mučení pokračují. Soutěž je přece soutěž a „show must go on“…

Naštěstí pro všechny zúčastněné (a především pro špatně odpovídajícího hráče) se nejedná o skutečnou reality show, ale o psychologický experiment, jehož cílem je ukázat, jaký vliv má televize na chování lidí, jak manipulativní dokáže být. Údajný pilotní díl nové televizní soutěže přinesl odpověď. Dokument nazvaný Le jeu de la morte (Hra smrti) je zarážející a velice znepokojivou ukázkou toho, kam až jsou lidé schopní zajít v poslušnosti autority nebo pod tlakem médií.

Francouzští dokumentaristé vybrali osmdesát dobrovolníků, které nalákali bez příslibu finanční odměny na účast v pilotním projektu nové televizní show "La Zone Xtreme". Smyslem hry bylo klást jednomu z hráčů sérii otázek. Když špatně odpověděl, ostatní soutěžící ho potrestali elektrickým šokem, jehož síla se stupňovala z 20 až na 460 voltů. Hráči stejně jako diváci neměli tušení, že na místě dotazovaného je ve skutečnosti nastrčený herec, který bolest pouze předstírá. Falešný hráč jménem Jean-Paul se svého úkolu zhostil velmi věrně. Hlasitě sténal, s rostoucí silou výbojů prosil spoluhráče o milost, až se nakonec zcela odmlčel.

Všichni účastníci přistoupili na princip hry. Pouze devět z nich přestalo, když figurant začal jevit první známky bolesti. Sedm odstoupilo, když na něj přišly mdloby. Ostatní - celkem 81 procent soutěžících - dohráli hru až do konce a byli ochotni do protivníka vpustit 460 voltový proud. V reálu by soutěžící takové mučení nemusel přežít.

 

Jeden z tvůrců dokumentu, psychosociolog Christophe Nick byl výsledky zděšen. Podle něj pokus dokázal, jak moc se lidé v televizní show nechají zmanipulovat povzbuzováním moderátorky a diváků. „Televize má moc. Věděli jsme to, i když pouze teoreticky. Ptal jsem se sám sebe: Je to dost na to, aby nás změnila na potencionální mučitele?“ řekl Christophe Nick v rozhovoru pro francouzský deník Le Parisien. „Faktem je, že ve hře se stírají hranice mezi realitou a fikcí, takže i když vás partner prosí, abyste přestali, stále ve vás převládá pocit, že jste součástí hry,“ vysvětlil Nick médiím.

Při pozdějším dotazováním těch, co se zdánlivého mučení dopouštěli, se ukázalo, že i oni sami byli svým chováním zaskočeni. „Od malička jsem se ptala, jak mohli nacisté takto jednat. A nakonec jsem uposlechla podobné příkazy. Měla jsem sice o toho soutěžícího strach, ale zároveň jsem nechtěla zkazit celý pořad,“ cituje sever Telegraph.co.uk jednu z účastnic.

Psychologové zdůvodňují její euforické chování "slepou poslušností" a soutěživostí. Že mají takové faktory vliv na lidskou psychiku, se prokázalo už známým výzkumem provedeným v roce 1963 na univerzitě v Yale.

Výzkum amerického sociálního psychologa Stanleyho Miligrama tehdy ukázal, že lidé jsou kvůli poslušnosti autority schopni vykonat prakticky cokoliv. Když měli trestat špatné odpovědi různou silou elektrického proudu, více než polovina z nich sáhla rovnou po nejkrutější variantě.

 

 

Zdroj: Youtube.com

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   The Game of Death   Le Jeu De La Mort   Hra smrti  


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?


Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.


Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.


Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.


Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.


Svět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euroSvět se bojí armagedonu, zřejmě podpoří euro
Představy, co může udělat pád eura jsou natolik děsivé, že světové osobnosti a vlády jej zřejmě nenechají padnout. A investují proti finančnímu armagedonu. Příklad dal George Soros...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí