internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak dlouho zůstávají texty nebo fotografie, které jednou umístíte na internet, nadále přístupné, aniž byste o to nadále stáli?

Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak dlouho zůstávají texty nebo fotografie, které jednou umístíte na internet, nadále přístupné, aniž byste o to nadále stáli? Přitom i zpočátku nevinně vyhlížející profil s fotkami z teenagerovských let vám může později způsobit vážné problémy v profesním životě.


Až se budete za několik let ucházet o zaměstnání, může se vám docela dobře stát, že vás bude neuvážené umísťování informací o sobě na internet pořádně mrzet. Výsledky nedávného průzkumu potvrdily, že velké množství personálních agentur, které zprostředkovávají práci, ale i personálních oddělení ve firmách zkoumá při náboru nových zaměstnanců minulost kandidátů na internetu.


I vám se tak může snadno stát, že po zadání vašeho jména do internetového vyhledavače nebo prostřednictvím vyhledávání příspěvků na blozích či prohlížením fotek a veřejně dostupných komentářů na sociálních sítích na vás budoucímu zaměstnavateli doslova „vypadne“ řada údajů, které byste si zrovna za rámeček nedali. Nepromyšlený příspěvek pak může značně zkomplikovat vaše snahy o přijetí. Takových malých kostlivců může být po letech více a zbavit se jich je mnohdy téměř nemožné…


To, že budoucí zaměstnavatel nebo personální agentura vyhledává informace žadatelů na internetu, není dnes něčím výjimečným. Důsledky, které z toho plynou, jsou až zarážející. Podle průzkumu 70 % amerických personalistů přiznalo, že už v minulosti odmítli některé uchazeče právě kvůli jejich internetové minulosti. Nejčastěji se jednalo o nevhodné fotky, kontroverzní vyjádření v on-line fórech nebo členství v určitých on-line komunitách.


Internet do značné míry ukončil dobu, kdy jste mohli spoléhat na to, že se časem na vaše názory pozapomene a že se zaměstnavatel nikdy nedozví, co jste si psali s kamarády nebo že jste byli například aktivními účastníky demonstrací proti společnosti, v níž nyní žádáte o pozici manažera. Dnes je třeba v tomto směru více přemýšlet a zvažovat, co o sobě prozradíte. Stopy, které po sobě na internetu zanecháváte, nejsou už nikdy na sto procent zcela vymazatelné.


U nás se v současné době české firmy o on-line aktivity uchazečů o práci zajímají jen zběžně. Zatím… Přemýšlejte však již dnes, jaký „studijní materiál“ jim možná připravujete pro dobu, kdy se zaměstnavatelé i personalisté přiučí od svých zahraničních kolegů.

 

Zdroj: Zdroj: BIZ, Jan Šimek: Útěk z kybernetické minulosti,

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Z domova   Sociální sítě   Internetové vyhledavače   Internet   Fotky  


Kategorie Z domova

8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.


Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.


Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…


Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…


EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?


Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.


Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí