internetWEEK.cz menu TOPlist

Hypnóza a autohypnóza

Hypnóza a autohypnóza

Hypnóza je léčebná metoda tvořící součást metodiky psychiatrů a psychoterapeutů. Téměř každého pacienta lze uvést do hypnotického stavu buď přímo nebo v obtížnějších případech za použití určitých léků z rukou příslušného lékaře.

Hypnóza a autohypnóza

Hypnóza je léčebná metoda, kterou běžně používají lékaři, zejména psychiatři a psychoterapeuti. Téměř každého pacienta lze uvést do hypnotického stavu buď přímo nebo v obtížnějších případech za použití určitých léků z rukou příslušného lékaře.

Pomáhá překonávat psychické potíže, zejména různé fóbie, mírní bolesti, léčí nespavost, kožní problémy, deprese a drogovou závislost.

Hypnóza je stav podobný transu nebo stavu náměsíčnosti. Je to stav, během kterého lze výrazně působit na zdraví našeho organismu, naprogramovat různé tělesné i duševní změny, vyléčení nemocí, utlumení bolesti, prožití minulých událostí, které vedou k opětnému získání sebedůvěry atd. V minulosti se hypnózy využívalo zejména během operací k utlumení bolesti operovaného. Hypnóza a autohypnóza jsou účinné zejména v léčbě některých kožních obtíží, bolesti hlavy, depresí, stresu, nespavosti, a různých fóbiích. Mohou také výrazně usnadnit porod nebo napomoci k odstranění zlozvyků, zejména kouření, alkoholismu a drogové závislosti.

 

Hypnotický stav

Hypnotického stavu se také používá k odhalení příčin duševních nemocí a charakterových poruch, které mohou být dány stresujícími zážitky v době raného dětství.

Techniky hypnózy

Existují techniky, s jejichž pomocí dokáže člověk sám sebe uvést do hypnotického stavu. Jednou z těchto technik je tzv. holotropní dýchání , které pomáhá navodit hypnotický stav porušením rovnovážné koncentrace kyslíku a oxidu uhličitého v krevním oběhu a vlivem tohoto jevu ovlivnit činnost mozku. Uvádí se, že stav navozený tímto způsobem má léčebný a regenerační účinek, zejména v psychické oblasti. Je třeba zdůraznit, že experimenty, zejména s autohypnózou vyvolanou tímto způsobem stejně jako pomocí drog jsou riskantní. Technika hypnózy je jednoznačně záležitostí vzdělaného lékaře nebo psychologa a každé experimentování například podle různých příruček nebo pod vedením různých diletantů může být velice nebezpečné.

Autogenní trénink

Probuzení samoléčitelských schopností, zvýšení fyzické i psychické odolnosti, odstranění stresu a negativních emocí.

Jedná se v podstatě o cvičení naší mysli, které vede k ozdravění těla. Cílem tohoto tréninku je především zbavit se stresu a podpořit samoléčitelské schopnosti organismu. Podle výsledků se tato terapie osvědčila i u takových nemocí jako je AIDS, ekzémy, oslabení imunity, únavový syndrom, těžké deprese, tréma, nespavost, bolesti hlavy, ale může také pozitivně ovlivnit impotenci, předčasnou ejakulaci a dokonce v některých případech i neplodnost, pokud není způsobena závažnou organickou poruchou.

Už název trénink naznačuje, že se jedná o metodu , která umožňuje každému člověku naučit se tomu, co se běžně připisuje vybraným jedincům, léčitelům. Jedná se tedy o to, naučit se provádět cílenou autosugesci. Autogenní trénink by měl pacienta naučit vždy odborník. Při autogenním tréninku je možné dopustit se chyb, pokud člověk experimentuje sám, které mohou vést k závažným zdravotním následkům.

Autogenní trénink je výuka schopnosti ovlivňovat činnost orgánů v těle, které za normálních okolností svou vůlí ovládat neumíme. Jdou to takové orgány, jako je například srdce, některé žlázy, celý trávicí trakt. Výuka je založena na tom, že se nejdříve učíme vyvolat v končetinách pocit tíhy a tepla přeříkáváním určitých pokynů jako např: Pravá noha je těžká a stále těžší“. Tím se učíme soustředit, nemyslet na nic jiného a postupně ovládat určité funkce, např. pocit tepla v těch částech těla, které svou vůlí ovládat umíme. Postupně přecházíme na dýchání, srdeční tep a čelo, na kterém se naopak učíme vyvolat pocit chladu. Pokud se podaří tento systém základních cviků zvládnout a tělo a mysl nás dokonale poslouchají, můžeme se učit dále. Můžeme přejít na své specifické problémy, jako je bolest hlavy, nespavost, zácpa, tréma apod. Po delším tréninku lze dosáhnout alespoň částečného ovládání srdečního rytmu a tuto schopnost můžeme pak vyzkoušet při léčbě srdečních neuróz a arytmií.

Dokonalým ovládáním tělesných funkcí se vysvětlují kousky fakírů, kteří se nechají pohřbít na několik dnů. Bylo dokázáno, že tito lidé dokážou extrémně zpomalit tep srdce na několik tepů za hodinu, což jim umožní přežití. Takovéto zpomalení tepu a snížení metabolismu umožňuje přežít při zimním spánku řadě živočichů zcela běžně.

Autogenní trénink je seriozní metoda tvořící součást metodiky psychiatrů a psychoterapeutů. Je velmi úspěšný, pokud je prováděn správně. Jsou známy případy úspěšného použití nejen v oblasti psychiky, ale i pro zhojení některých nemocí včetně nádorového.

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ostatní   Trans   Tep srdce   Stav náměsíčnosti   Samoléčitelské schopnosti   Psychoterapeut   Psychiatr   Hypnóza   Hypnotický stav   Fakíři   Cvičení mysli   Autohypnóza   Autogenní trénink  


Kategorie Fakíři

Fakíři a jogíniFakíři a jogíni
Fakíři i jogíni využívají meditace a mentální kázně ke zpomalování a ovládání tělesných funkcí - teploty, krevního tlaku, srdečního tepu a dýchání. Zajímá vás, co dalšího ještě dovede takový fakír nebo jogín?


Zázraky se dějí?Zázraky se dějí?
O tom, že kulturní zvyky jsou z větší části odlišné po celé planetě nás může přesvědčit i tak „nedůležité“ pojímání slova fakír.


Kategorie Ostatní

Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.


Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.


Mýty a fakta o šikaně na školáchMýty a fakta o šikaně na školách
Šikana se vyskytuje na většině škol a setkal se s ní téměř každý druhý žák. Přesto se školní šikana bagatelizuje a koluje o ní řada polopravd a mýtů...


Mýty a fakta: sexuální zneužívání dětíMýty a fakta: sexuální zneužívání dětí
Jako skoro všechno na tomto světě i sexuální zneužívání dětí má své mýty a fakta. Možná jsme se až doposud domnívali, že o této problematice víme vše. Mohli jsme se však opravdu zmýlit.


Navštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinaceNavštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinace
David Stannard trávil sám klidně večery ve svém domě ve východní Anglii a jednoho dne zjistil, že se s ním na televizi dívají další lidi. Nějaký školák a dva vojenští piloti RAF. Nebyli to však duchové, ale problém se zrakem.


Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...
Čas, který používáme v létě, se nazývá letním časem, byť začíná na jaře a končí na podzim. Přesněji řečeno se jedná o Středoevropský letní čas (SELČ) a jeho cílem je poměrně diskutabilní úspora energie a tedy finančních prostředků.


Věštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálkuVěštění: Budoucnost může být ukryta na dně šálku
Budoucnost můžeme předpovídat mnoha způsoby. Známé jsou především starodávné metody, jako je čtení z ruky, křišťálové koule a karet. Věštit se dá ale takřka ze všeho. Populární je věštba ze dna šálku!


Všechno o neandertálcíchVšechno o neandertálcích
Informace o našich prehistorických bratrancích neandertálcích se každým výzkumem rozšiřují a obohacují. Z nejnovějších informací jsme vytvořili obraz, jaký tento člověk byl a jak žil. Záhady ovšem zůstávají.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí