internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak vymřeli dinosauři?

Jak vymřeli dinosauři?

V druhohorách, na konci křídy, vymřelo obrovské množství živočichů. Nejznámější z nich jsou rozhodně dinosauři. Co však zapříčinilo jejich konec?

Jak vymřeli dinosauři?

Otázka vymírání živočichů na konci křídy je obecně téma, ke kterému se vědci často vracejí. Obzvláště možných důvodů vymření dinosaurů je veliké množství. Některé z nich jsou samozřejmě pravděpodobnější, jiné jsou založeny na pouhých domněnkách a nepředkládají žádné důkazy.

 

Jednou z možností vyhynutí dinosaurů i obrovského množství dalších živočichů je například rozšíření jisté nemoci. Bylo nalezeno několik živočichů, kteří zemřeli právě díky nemoci - doba jejich úmrtí se však většinou neshoduje s konečným vymřením dinosaurů. Dosud nebyla objevena nemoc, která by v historii naší planety vyhladila takové množství fauny.

 

 

Ještě méně pravděpodobnější je takzvaná teorie samozničení. Podle ní za záhubu dinosaurů může evoluce - vyrostli prý do takových rozměrů, že nebyli schopní dále přežít. Zastánci teorie poukazují na obrovské dinosaury žijící právě na konci křídy. Tato možnost však zásadně odporuje evoluční teorii - v přírodě přežívá ten nejlépe přizpůsobený, proč by tedy díky evoluci dinosauři vymřeli tímto způsobem? Navíc nevysvětluje smrt i další řady živočichů, jako jsou ptakoještěři či mořští plazi. Vyhynula i většina cykasů.

 

Asi nejuznávanější - a nejpravděpodobnější - teorií je ta, hovořící o dopadu vesmírného tělesa na Zemi. Původně tato teorie vznikla v osmdesátých letech, a byla založena na obrovském množství iridia nacházejícím se v sedimentech z doby křídy. Meteorit údajně dopadl přibližně před 65 až 66 miliony let a měřil před 10 kilometrů. Jediným nedostatkem byl chybějící kráter po tak obrovském meteoritu. Ten byl objeven v devadesátých letech - u mexického poloostrova Yucatán byl kráter o průměru 150 kilometrů objeven. Dopad znamenal celosvětovou ekologickou katastrofu.

 

Za vymření dinosaurů všaqk pravděpodobně mohlo několik faktorů. Dalším důležitý faktor byla pravděpodobně vulkanická aktivita Země. Na konci křídy totiž vulkány vychrlily obrovské množství lávy a popela. Právě tato vulkanická aktivita mohla být způsobena dopadem dalších úlomků meteoritu, nebo zemětřesením meteoritem způsobeným.

 

Za vyhynutí dinosaurů tedy může několik faktorů. Někteří tvrdí, že nebýt tohoto sledu událostí, mohly se z některých inteligentnějších dinosaurů díky elovuci stát takzvaní dinosauroidi - inteligentní tvorové, tvořící kulturu a civilizaci. Tato myšlenka je úsměvná, avšak v přírodě je všechno možné..

 

 

Další příspěvky autora: Fanarim


Články ve stejných kategoriích:

Dinosauři   Video   Vymírání   Vymření   Ostatní  


Kategorie Dinosauři

Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.


Kategorie Video

Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Rusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první letRusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první let
Na poli dopravních letadel Rusko vyklidilo pole. Nyní se vrací. MS-21 vypadá k světu a má za sebou první testovací let.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled? Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled?
Auta jsou dnes cvalíky. Je v nich proto bezpečněji? Jak dopadne čelní srážka na polovinu, nových aut jedné značky, toho současného s modelem vyráběným od roku 1992 beze změny?


Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...


25. výročí masakru: Čína nezklamala25. výročí masakru: Čína nezklamala
Čínská sametová revoluce v roce 1989 neprošla. 25. výročí střelby do demonstrantů Čína oslavila zatýkáním a cenzurou internetu...


Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?


Nejslavnější Masarykova třída mimo ČRNejslavnější Masarykova třída mimo ČR
Kde myslíte, že se nachází patrně nejslavnější ulice či třída pojmenovaná po prezidentu Masarykovi mimo území České republiky (a snad i Slovenska)?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí