internetWEEK.cz menu TOPlist

Děti a zážitky blízké smrti

Děti a zážitky blízké smrti

Srazilo ji auto a v letu uviděla své dvě mrtvé babičky. Děti odcházejí v bezvědomí do parku, kde si hrají, potkávají jasné světlo a také dostávají na výběr, zda se chtějí vrátit do života.

Děti a zážitky blízké smrti

Dnes 30letá Susanna Omuriová z anglického Essexu zažila v 11 letech dopravní nehodu. Narazilo do ní rychle jedoucí auto a vymrštilo ji vysoko do vzduchu. Vybavuje si, že když letěla vzduchem, čas se zpomalil a uviděla zcela jasně své dvě babičky. Jenomže obě byly už dlouho po smrti. Stály poblíž společně se skupinou dalších lidí. Babičky na ni zakřičely a nazlobeně řekly, že se k nim nemůže připojit. Potom se k ní schválně otočily zády. Viděla to zcela jasně. Omuriová byla po nehodě v agónii, ale při vědomí. Přestože měla mnoho pohmožděnin a byla v šoku, neutrpěla žádné vážné zranění. Zdravotní personál jí řekl, že měla být vlastně mrtvá, protože auto jelo hodně rychle. Kdyby dopadla na zem jiným způsobem, tak by zemřela. Omuriová je dodnes přesvědčena, že ji ochránila nějaká nadpozemská bytost.

 

U malých dětí se zážitky blízké smrti (near death experiences – NDE) obtížně zkoumají, protože musejí být dostatečně vyspělé, aby je byly schopné sdělit. Nicméně existují vědecké výzkumy, které potvrzují, že i malé děti procházejí stejnými situacemi, prožívají během klinické smrti stejné vize jako dospělí. V lednu roku 2014 publikoval britský deník Mail.Online několik článků o NDE dr. Penny Sartoriové, která informovala o výsledcích svého dlouhodobého výzkumu. Sartoriová vydala o svých objevech knihu „Moudrost zážitků blízké smrti“.

 

V lékařském časopise Critical Care Medicine byl popsán případ, kdy si tříletý chlapec vybavoval vzpomínky na to, jak téměř zemřel, když mu bylo šest měsíců. Stalo se to náhodou - rodiče synovi řekli, že jeho babička umírá. A on se zeptal: „Odešla tunelem, aby se setkala s Bohem?“ Vize tunelu je obvyklý obraz vynořující se během NDE, ke kterým někdy dochází v bezvědomí nebo v klinické smrti.

 

Podobné zkušenosti popsaly i další malé děti. Jedním z nich je Tom, čtyřletý syn britského vojáka Garyho. Malý Tom si jednou stěžoval na bolesti žaludku a potom upadl do agónie. Lékaři zjistili, že má zablokovaná střeva a okamžitě ho operovali. „Bylo to o chlup,“ říká Gary, ale Tomík přežil. Za několik měsíců po operaci měl Gary volno a zeptal se syna, kam by chtěl jít. Chlapec odpověděl, že by rád šel znovu do „toho parku“. Když se otec zeptal, do kterého parku, bylo mu řečeno. „Do toho, jak je za tunelem, kam jsem šel, když jsem byl v nemocnici. Bylo tam hodně dětí a houpačky, kolem dokola byl bílý plot. Chtěl jsem ten plot přelézt, ale nějaký člověk mě zastavil a řekl, že tam ještě nesmím a poslal mě zpátky dolů tunelem a najednou jsem byl zpátky v nemocnici.“

 

Stejně jako u dospělých tyto prožitky dětí obsahují jeden nebo i více obvyklých znaků, jako je tunel, jasné světlo, setkání s mrtvými příbuznými, zážitek vystoupení z těla nebo vizi krásné přírody a výzvu k návratu do života.

 

Pocity štěstí

K tomu, jak děti popisují své zážitky z ohrožení smrtí, patří pocit naprostého štěstí. Zůstává v dětech jako přetrvávající emoce, přestože může mít na některé děti, které ho prožily, i negativní dopad. Děti, které prošly NDE, obvykle říkají, že jim „tam“ bylo dáno na výběr, zda se chtějí vrátit do života a rozhodnou se to využít. Udělají to často jen proto, že nechtějí dělat potíže svým rodičům.

 

Jasné zářící světlo

Některé starší děti říkají, že se vrátily, aby něco ve svém životě dokázaly. To se stalo například Nataše z irského Cardiffu, které je dnes 33 let a je neslyšící.
„Ten hlas mě stále volal do jasného světla.“
Nataše bylo 9 let, když měla těžký záchvat dávivého kašle, a doktor řekl jejím rodičům, že pravděpodobně nepřežije noc. Byla doma, rychle usnula a v tom ji probudilo jasné světlo. „Pronikalo do místnosti zpoza dveří a já jsem slyšela, jak mě někdo volá jménem – přestože jsem byla zcela hluchá,“ vzpomíná na to dnes. „Vstala jsem, abych se podívala, co je to za světlo a když jsem se otočila – viděla jsem, že stále ležím v posteli a spím. Ten hlas mě stále volal, a tak jsem otevřela dveře ložnice, ale bylo tam jen čistě zářící světlo. Šla jsem za tím hlasem. Šla jsme světlem. Potom jsem byla v nějaké místnosti a cítila jsem, že tam je ještě někdo, za mnou. Dal mi ruku na rameno, ale řekl mi, abych se neotáčela. Řekl, že se musím vrátit, protože jsem důležitá a musím udělat nějakou práci.“
Příští den krize pominula. Ale Nataša o svém zážitku nikomu nic neřekla mnoho let. „Myslela jsem si, že by si řekli, že lžu nebo blázním,“ vysvětluje to dnes.

 

Jedna malá holčička popsala, že byla po operaci v parku s mnoha malými dětmi a houpačkami. Zážitek si dobře zapamatovala. Ačkoli není věřící, říká dnes v dospělém věku, že jí to poskytlo vnitřní sílu a sebedůvěru – „Má smysl, že jsem tady.“ Stejně jako Nataša hodně dětí o NDE nemluví se svými rodiči. Ale často jen proto, že si myslí, že to není nic zvláštního. Teprve když dospějí, dojde jim, že zažili jako děti něco mimořádného – něco, co mohlo změnit jejich život.

 

Transformace

V 80. letech se Američan Dr. Melvin Morse, který pracoval na jednotce intenzivní péče – rozhodl, že bude provádět výzkum na dětech, které měly NDE a bude je v pravidelných intervalech vyšetřovat. Výsledky byly ohromující. Během deseti let se ukázalo, že mnoho ze 30 sledovaných dětí, vedlo skvělé životy. Dařilo se jim ve škole, byly psychicky stabilní, byly empatické a žádná z těchto osob nepropadla drogám nebo alkoholu.
Badatelka P.M.H. Atwaterová uvádí, že děti, které „přežily svou smrt“, mívají v dospělém věku dlouhodobé vztahy, zatímco lidé, kteří prošli NDE jako dospělí, se naopak nadprůměrně často rozvádějí.
Děti, které prošly NDE, mívají nižší krevní tlak než průměr populace a jsou citlivější na světlo a zvuky. Mnoho z těchto lidí se domnívá, že žijí duchovně, ale většinou mimo náboženské uskupení, ve kterém jako děti vyrůstali.

 

Zdroje:
wikpedia.org
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2547133/The-children-near-death-experiences-lead-charmed-lives-Study-reveals-youngsters-young-six-months-lucid-visions.html#ixzz3CjQSVSKl
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2547714/Our-astonishing-near-death-stories-thousands-touched-thought-provoking-series-intensive-care-nurse.html#ixzz3CzfLUdmu
Foto: Weboun.net

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Zážitky blízké smrti   Děti  


Kategorie Děti

Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…


Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.


9 věcí, které by se měly děti naučit ve škole9 věcí, které by se měly děti naučit ve škole
Na internetu je zajímavý článek o tom, co především by se děti měly naučit ve školních lavicích. Nedostali jsme se náhodou do stavu, kdy existuje propastný rozdíl mezi absolvováním školy a vzděláním?


Děti a válkaDěti a válka
Britská charitativní organizace velmi netradičním způsobem ukazuje hrůzy války a jejich vliv na děti. V krátkém videu se podíváte, jak by vypadal život malé dívky, pokud by Velkou Británii zasáhla válka.


Děti duchy vidí: Duchařské historky z AmerikyDěti duchy vidí: Duchařské historky z Ameriky
Je známo, že děti mají mimosmyslové vnímání silnější než dospělí. Zachycuje to například slavný film „Šestý smysl“. Následující příběhy se odehrály v několika amerických rodinách.


Když jsou mladí ovládaní trendyKdyž jsou mladí ovládaní trendy
Ti, kteří musí mít ve svém pokoji vždy poslední kousky oblečení, ale i elektroniky, se většinou chovají jinak než ti, kteří tyto trendy příliš neřeší. Jak moc módní vlny ovládají chování a smýšlení dětí a mladých?


Jak na časosběrné video? Například vašich dětí?Jak na časosběrné video? Například vašich dětí?
Časosběrná (time lapse) videa jsou stále oblíbenější. Například z fotek dítěte za několik let můžete vytvořit bezvadné video. Jak na to?


Oříšek babyboomu: Mateřská školaOříšek babyboomu: Mateřská škola
Mateřská škola je zařízení pro děti od tří do šesti let a docházka do posledního ročníku před nástupem do základní školy je dokonce povinná. Díky těmto zařízením si mohou děti užívat her s vrstevníky a rodiče nastoupit zpět do práce. Pokud ji najdou.


Chvála českého babyboxuChvála českého babyboxu
Babybox je klimatizovaná bedýnka, do které lze v České republice beztrestně odložit dítě. V okamžiku, kdy je vloženo, zapíná se signalizace směrem ke zdravotnickému personálu, který zajistí vše potřebné.


Autosedačky mohou zachránit život vašemu dítětiAutosedačky mohou zachránit život vašemu dítěti
Pravidla silničního provozu jsou neustále aktualizována a doplňována. Vyznat se v neustálých novelách je proto občas nad lidské síly. Proto vám přinášíme praktické informace a především přehledný výčet pravidel týkajících se přepravy dětí ve vozidle.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí