internetWEEK.cz menu TOPlist

Úmluva o chemických zbraních

Úmluva o chemických zbraních

Úmluva o chemických zbraních: Izrael ji jako jedna z mála zemí neratifikoval a Rusko společně s USA mají stále tisíce tun nejhorších chemických zbraní na skladech.

 

Úmluva o chemických zbraních

Úmluva o chemických zbraních, celým názvem Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení, je mezinárodní smlouva, kterou se státy zavazují nevyvíjet, nevyrábět, nehromadit, nepřechovávat a nepřevádět chemické zbraně, jakož i nečinit vojenské přípravy k jejich využití a nenapomáhat nikomu k uvedeným činnostem, nevyzývat ani nepodněcovat k nim.

 

Celý její text tak, jak ho přijala Česká republika v průběhu 90. let, najdete na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

 

Chemický oblek

 

Úmluva navazuje na závazky přijaté už roku 1925 Ženevským protokolem a dále zakazuje používání chemických zbraní. Dohoda je spravována Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

 

Česká republika zahájila ratifikační proces v roce 1993 a dokončila jej o 4 roky později. Rok 1993 ovšem nesouvisí s rozpadem Československa a tedy nutností podepsat dohodu znovu. Úmluva se v tomto období teprve zrodila.

 

Počátky Úmluvy sahají do konce 60. let. Definitivně však byla předložena Valnému shromáždění OSN v září 1992. Od počátku roku 1993 pak začalo podepisování Úmluvy členskými státy OSN a také nutný ratifikační proces, který by dnes musel projít jako každá mezinárodní smlouva celým parlamentem i podpisem prezidenta.

 

Izrael neratifikoval

Do dnešních dní podepsalo Úmluvu 190 států a nepodepsaly čtyři: Angola, KLDR, Egypt. a Jižní Súdán. Poslední podepsala Sýrie po údajnému použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu. Původně plánovaný vojenský úder se vyměnil za slib postupného předání chemických zbraní. A podepsání úmluvy. K tomu došlo 14. září 2013. Podpis nabyl platnosti 14. října téhož roku.

 

Kromě 4 států, které dohodu nepodepsaly, jsou zde také dva, které sice podpis připojily, ale nikdy úmluvu neratifikovaly. Jedná se o Myanmar (Barma) a Izrael.

 

Právě na Izrael je dlouhodobě vyvíjen nátlak, aby dohodu ratifikoval. Nedávné dění okolo Sýrie tento tlak ještě zvýšilo. K ratifikaci úmluvy vyzval v polovině září Írán. Zatím ovšem nic nenasvědčuje tomu, že by Izrael výzvy uposlechl. Nadále tedy zůstává v platnosti jeho postoj, že „ducha úmluvy ctí, ale nechce podepsat její vymahatelnost“.

 

Obecně se předpokládá, že Izrael v minulosti chemické zbraně vyráběl, ale v současné době již pouze udržuje jejich nespecifikované množství a také jistou „auru tajemství okolo nich“ za účelem odstrašení nepřátel v regionu. Přesto se však například v roce 1997 objevily informace, že Izrael chtěl zavraždit šéfa Hamasu Khaleda Meshala pomoci levofentanylu.

 

V roce 1992 se v Amsterdamu zřítilo izraelské nákladní letadlo Boeing 747 společnosti El Al. Při nehodě zemřelo 43 lidí, z toho 39 na zemi. Původně se uvádělo, že letadlo přepravovalo pouze ovoce, počítačové komponenty a parfémy. Teprve šest let po nehodě vyšlo najevo, že nákladem bylo rovněž 190 litrů dimetyl metylfosfonátu, který je součástí druhé přílohy úmluvy (viz níže) a používá se při výrobě sarinu. Oficiálně měla být látka využita pro testování filtrů sloužících k ochraně proti chemickým zbraním. Je pravdou, že množství látky by k výrobě sarinu nestačilo. Otázkou přesto zůstává, kolik ho měl Izrael už dříve (nebo později).

 

Místo dopadu izraelského letadla v Amsterdamu.

Místo dopadu izraelského letadla v Amsterdamu.

 

Tisíce tun látek v Rusku a USA

Přestože likvidace chemických zbraní již měla být dokončena, v některých zemích se tak dosud nestalo. Největší zásoby mají Rusko a USA, které zatím zničily 57 a 90%. S dokončením likvidace chemických zbraní se v těchto zemích počítá kolem roku 2020. Velké množství přiznaných zbraní se také vyskytuje v politicky a bezpečnostně nestabilních zemích jako Libye nebo Irák. Je veřejným tajemstvím, že právě do Iráku dodávaly chemické zbraně v 80. letech USA. Saddám Husajn je pak neváhal použít ve válce proti Íránu a Kurdům.

 

USA i Rusko přitom mají kolem 40 tisíc tun zbraní z přílohy číslo 1. Chemické zbraně se dělí do tří skupin:

  • V příloze 1 jsou uvedeny látky, které jsou jen minimálně využitelné k jiným účelům. Signatářům úmluvy je povoleno vyrobit 100 gramů těchto látek za rok pro vědecké a jiné účely. Překročení této hranice musí země hlásit OPCW. Žádná země by neměla mít v držení více než tunu těchto látek. Celkově dosud zničeno 71%.
  • V příloze 2 jsou látky, které se mohou v menším množství využívat také v běžném průmyslu (například při výrobě textilních látek). Je ovšem zákaz vývozu těchto látek do zemí, které nepodepsaly úmluvu. Celkem dosud zničeno asi 52% zásob.
  • V příloze 3 jsou pak látky, které sice mohou být využity při výrobě chemických zbraní ale stejně tak se ve větším množství používají pro jiné účely.

 

Zdroje:
Wikipedia
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/171957#.UjbQk9K9CnA
http://www.nti.org/country-profiles/israel/chemical/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Chemické bojové látky   Sýrie   OSN   USA   Rusko   Izrael  


Kategorie Chemické bojové látky


Odkud přijde útok na Sýrii?Odkud přijde útok na Sýrii?
USA, Velká Británie a Francie připravují útok na Sýrii. Podívejte se, jaké zbraně, lodě a letadla budou nasazeny do akce…



Chemické zbraně v Sýrii: kdo a proč je použil?Chemické zbraně v Sýrii: kdo a proč je použil?
To nejhorší, co můžete dnes ve válečném konfliktu udělat, je použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu… a v případě chemických zbraní se zásahu civilního obyvatelstva prakticky nevyhnete. Kdo je použil v Sýrii?



Agent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxiAgent Orange mrzačí lidi i po 50 letech aneb dioxiny v praxi
Dne 10. Srpna 1961 začala americká armáda se systematickým zamořováním vietnamského území prostředkem, který označovala jako Agent-Orange.


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí