internetWEEK.cz menu TOPlist

Ať vláda zavolá do Silicon Valley

Ať vláda zavolá do Silicon Valley

Místo registračních pokladen možná čeká na podnikatele a firmy nějaké elektronické udělátko. Někteří ovšem nápad kritizují s tím, že bude drahý, neefektivní a jeho realizace potrvá dlouho. Nemusí to být nutně pravda…

 

Ať vláda zavolá do Silicon Valley

Jednou z věcí, na které se patrně budoucí koaliční strany shodnou, jsou opatření proti daňovým únikům a to zejména proti únikům z výběrů DPH.

 

Daňové úniky jsou problém v celé Evropské unii. Podle odhadů Evropské komise je rozdíl mezi vybranou a splatnou DPH asi 18%. V loňském roce přitom podle ČNB získal stát na DPH 200 miliard korun. Pokud by se podařilo zamezit polovině úniků, mohl by teoreticky vybrat o 20 miliard více.

 

ČSSD před volbami prosazovala zavedení registračních pokladen. Jistou inspiraci lze hledat na Slovensku, kde Ficova vláda doplnila registrační pokladny o státní loterii. Občané jsou díky loterii motivování k tomu, aby si při nákupu vyžádali účtenku. Její číslo následně zaregistrují do loterie a mohou vyhrát 10 tisíc euro nebo automobil.

 

Slovensko si první výsledky loterie pochvaluje. Za dva měsíce vybrala vláda o 210 milionů euro více, než očekávala. Na druhou stranu je potřeba dodat, že tak složitý makroekonomický ukazatel jako DPH je nutné analyzovat v delším časovém horizontu.

 

Od východních bratrů zpět do Česka. Hnutí Ano chce místo registračních pokladen zavést spíše elektronické uložiště. Není úplně jasné, jakým způsobem by fungovalo. Podobné uložiště už však dnes využívají například v lékárnách.

 

Odpůrci registračních pokladen často argumentují „likvidačními náklady“ pro živnostníky. Pokud se však podíváte do obchodů, registrační pokladna stojí kolem 4 000 Kč. Ty lepší pak kolem 10 až 20 tisíc. Záleží samozřejmě na preferencích a potřebách konkrétního podnikatele.

 

Jaké by byly náklady na elektronické řešení, není zatím jasné. Přesto je také ono terčem kritiky. Zbyněk Stanjura (povoláním programátor) z ODS se domnívá, že podobné řešení by bylo drahé, složité a jeho příprava by trvala roky.

 

Elektronizace státní správy: jako z jiného světa

Žijeme v elektronické době. Denně používáme počítače, chytré mobilní telefony nebo elektronické bankovnictví. Veřejný sektor je ovšem za těmito trendy mnoho let opožděn.

 

Na straně jedné je to logické. Těžko si představit devadesátiletou babičku, jak nakupuje většinu věcí pomoci platební karty a důchod ji chodí na bankovní účet. Podobné argumenty konec konců pohřbily neslavnou S-kartu.

 

Jsou ale oblasti, kde elektronizace může pomoci. Je například s údivem, že neexistuje mobilní aplikace, díky níž by byli občané varování například před povodněmi. V zahraničí něco podobného mimochodem testuje Twitter.

 

Elektronické pokladny by jistě nezruinovaly živnostníky a nemusely by být ani velkou přítěží, pokud by se ruku v ruce usnadnily celkové podmínky pro podnikatele. Můžeme jen závidět zemím, kde si vedete hezky pěkně daňovou evidenci na počítači a následně po pár kliknutích odešlete jednou ročně daňové přiznání.

 

V případě nejrůznějších elektronických systémů se ale stát chová naprosto odlišně od soukromé sféry. IT zakázky jsou předražené a mnohdy nefunkční. Není to tak dlouho, co jistý kraj vytvořil web pro mladé. Stránky byly založeny na volně šiřitelném a bezplatném redakčním systému Wordpress. Přesto stály dva miliony korun!

 

Jak to dopadlo při zavádění nových systémů v registru vozidel, asi také není nutné připomínat. Na západ od nás je ovšem situace podobná. V USA nedávno řešili web zdravotnické reformy. Už jsme dříve psali, že Obama zavedl více méně povinné zdravotní pojištění. S výběrem pojištění má občanům pomoci příslušný web. Ten však dodnes pořádně nefunguje, za to už dokázal sežrat pořádně mastnou sumu. V amerických médiích létaly různé sumy. Když je zprůměrujeme, dojdeme k částce okolo 6 miliard korun během několika málo měsíců!

 

Webové stránky zdravotnické reformy prý mají vysoké technické nároky, musí obsloužit až několik desítek tisíc lidí současně. To je velmi úsměvné tvrzení v době, kdy soukromé projekty typu Facebook, Twitter a další využívají v jeden okamžik miliony uživatelů. Jejich vývoj přitom stál během několika let mnohem méně.

 

Pokud se naše budoucí vláda rozhodne pustit do elektronizace čehokoliv, bude jednou z klíčových věcí kvalita, cena a rychlost realizace. Od slibotechen Babišova střihu očekávám, že projektem nebude pověřen člověk, který dokáže tak maximálně pustit počítač. V této souvislosti by stálo za to sáhnout po skutečných (a nezávislých) odbornících ze zahraničí nebo i z domova a udělat něco jednou také opravdu pořádně.

 

Foto: Cheon Fong Liew, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Daně   Vláda   Byznys  


Kategorie Byznys


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Sledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemiSledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemi
Jak jde čas v kauze, kterou nastartoval Volkswagen. Upravil software aut tak, aby byla ekologická jen v testu. Průběžně aktualizované moderované rozcestí... Jourová: Odškodnění i pro Evropu?



Jak vybrat virtuální kancelář?Jak vybrat virtuální kancelář?
Co je virtuální kancelář? Docela kamenná kancelář založená na principu sdílení prostor a administrativního personálu. Ale výběr kanceláře není jen tak. Ani právníky a účetní nevybíráte pouze podle ceny, nebo modelek na webu! Na co si dát pozor?



Co vás velký byznys naučí o kultuře podnikáníCo vás velký byznys naučí o kultuře podnikání
Cílem vysoké kultury podnikání je zajistit, aby vaši zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Když je máte, tak od vás nebudou utíkat a navíc budou přitahovat do vaší firmy další nové talenty...



Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…



Facebook nafoukl obří internetovou bublinuFacebook nafoukl obří internetovou bublinu
Největší sociální síť se pořádně praštila přes kapsu, za 19 miliard dolarů koupila mobilní aplikaci WhatsApp. Proč to Facebook udělal a je cena přemrštěná?



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč doopravdy má pracovní týden v západním světě (až na pár drobných korekcí) čtyřicet hodin? Malé zamyšlení vás možná překvapí…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí