internetWEEK.cz menu TOPlist

Adidas vs. Puma: historie bratrovražedného sporu

Adidas vs. Puma: historie bratrovražedného sporu

Asi hodinu a půl od českých hranic leží v Německu malé město Herzogenaurach. Nedaleko od sebe jsou zde sídla dvou znepřátelených dnes již nejen obuvnických značek. Vítejte ve městě, kde se zrodili Puma a Adidas…

Adidas vs. Puma: historie bratrovražedného sporu

Počátky dvou legend

Christoph Von Wilhelm Dassler byl dělníkem v továrně na boty, zatímco jeho žena Pauline provozovala malou prádelnu v bavorském městě Herzogenaurach poblíž Norimberku. Jejich syn Rudolf Dassler (alias Rudi) se po škole připojil ke svému otci v továrně na boty. Poté však do života rodiny i většiny Evropanů zasáhla první světová válka. Rudi se po návratu z bojů stal vedoucím továrny na porcelán a později obchodu v Norimberku.

 

Rudi měl bratra Adolfa (alias Adi), který po návratu z první světové války začal vyrábět vlastní boty v matčině prádelně v Herzogenaurachu. V roce 1924 se k němu připojil i jeho bratr Rudolf. Firma Gebrüder Dassler Schuhfabrik se však potýkala s velmi častými výpadky elektrického proudu, a tak museli oba bratři občas šlápnout do pedálů rotopedu a zařízení pohánět doslova vlastní silou. Snem sice byla výroba sportovních bod, ale aby se firma uživila, musela se ve svých začátcích zaměřit zejména na klasičtější obuv.

 

Zlom v historii firmy přišel v roce 1936, kdy se Adolf Dassler vydal na vlastní pěst s kufrem plným bot na Letní olympijské hry do Berlína. Tam se mu podařilo přesvědčit amerického sprintera Jesse Owense, aby na olympiádě soutěžil právě s jeho botami. Owens na hrách získal čtyři zlaté medaile a dal za vznik nejslavnějšímu výrobci sportovní obuvi na světě. Věhlas bot bratrů Dasslerů se rychle roznesl sportovním světem. Objednávky od nejslavnějších sportovců se jen hrnuly a bratři vyráběli 200 tisíc párů bot ročně.

 

Sídla obou firem ve městě Herzogenaurach

Sídla obou firem ve městě Herzogenaurach

 

Zrod dvou značek

Rozvoj firmy přerušil nástup nacistů a druhá světová válka. Oba bratři se stali členy nacistické strany. Zatímco Adolf byl členem strany spíše z povinnosti, Rudolfa ideologie pohltila daleko více. Mezi bratry se tak začaly objevovat první spory, které během války postupně gradovaly. Není zcela jasné, co přesně bratry rozhádalo tak, že už spolu do smrti nepromluvili. Podle některých to byly rozdílné názory na firmu, podle jiných dokonce milostný čtyřúhelník, kdy si bratři vzájemně svedli manželky. Vztah bratrů určitě nezlepšila ani příhoda z konce války, kdy Rudolfa zatkli spojenci kvůli jeho angažování ve Waffen-SS. Rudolf se domníval, že ho udal Adolf.

 

Oba bratři se definitivně rozešli v roce 1947. Rudi vytvořil nový podnik, který se jmenoval Ruda. Název vznikl z počátečních písmen jeho jména Rudolf Dassler. Později se tato firma přejmenovala na Puma a do jejího znaku se dostala slavná černá šelma.

 

Adi později registroval svou firmu jako Adidas AG. Existuje historka, že název firmy je zkratkou pro All Day I Dream About Soccer, ale ve skutečnosti jde samozřejmě o kombinaci přezdívky jejího zakladatele (Adolfovi se říkalo Adi) a prvních písmen jeho příjmení Dassler.

Rozdělení obou bratrů a vznik dvou dnes nejslavnějších obuvnických a oděvních značek nebyl idylický. Puma a Adidas se pustily do tvrdého konkurenčního boje. Podobný osud potkal i dva fotbalové kluby ve městě Herzogenaurach. Zatímco jeden sponzorovala Puma, druhý klub nosil boty od firmy Adidas.

 

Traduje se dokonce zajímavá historka. Jednoho dne přišli do domu Rudolfa opraváři a měli na nohou boty Adidas. Mírně rozčílený Rudolf je poslal do sklepa, aby si vybrali a zdarma odnesli jakýkoliv pár jeho bot.

 

V pohnutých historiích mnoha legendárních značek nalezneme dodnes pokrevní stopy jejich zakladatelů. Za zmínku stojí Ferrari (sponzorem je mimochodem Puma), ve kterém drží 10% podíl syn zakladatele. V případě firem Adidas a Puma tomu však bylo jinak. Adidas sice po smrti svého zakladatele krátce vedl jeho syn, ten však v poměrně mladém věku zemřel a firma se dostala do problémů, ze kterých ji pomohl až zahraniční investor na konci 80. let. Ve stejné době prodali podíl v Pumě také potomci Rudolfa Dasslera. Z provinční firmy vytvořil světovou značku syn Rudolfa Armin, který zemřel v roce 1990.

 

Obě firmy dodnes sídlí ve městě Herzogenaurach. Oba bratři spolu do smrti nepromluvili. Jsou sice pohřbení na stejném hřbitově, údajně však podle svých přání co nejdál od sebe to šlo...

 

Adidas, založeno Adolfem Dasslerem (1900-1978)
Obrat (2012): 14,5 miliard euro
Počet zaměstnanců: 46 tisíc

 

Puma, založeno Rudolfem Dasslerem (1898-1974)
Obrat: 2,7 miliard euro
Počet zaměstnanců: 9300

 

Zdroje: Wikipedia, http://www.thedailybeast.com/newsweek/2008/04/13/a-tale-of-two-sneakers.html
Foto: Wikipedia, Phixaakh (flickr.com)

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Historie   Podnikání   Boty   Zajímavosti   Německo  


Kategorie Zajímavosti

Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.


Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017
Buďte s námi na sociálních sítích a hrajte každý měsíc o plnou nádrž. Pravidla jsou jednoduchá. Registrace zabere pár vteřin. Žádné losování. Opravdová soutěž!


Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.


Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.


Jak na ranní vstávání?Jak na ranní vstávání?
ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?


Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.com


13 snových symbolů13 snových symbolů
Moderní psychologie vychází z toho, že sny vypovídají o vaší osobě. Následující článek vysvětluje 13 častých snových motivů.


Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí