internetWEEK.cz menu TOPlist

Doggerland – evropská Atlantida na dně moře

Doggerland – evropská Atlantida na dně moře

Spojovací území mezi Británií a severní Evropou bylo v době kamenné osídleno a pomalu mizelo pod hladinou zvedajícího se oceánu...

Doggerland – evropská Atlantida na dně moře

Britští vědci se 15 let pokoušeli najít na dně Severního moře zaplavenou zemi. Podnítily je k tomu nálezy kostí, které z moře vytahovali rybáři. Ale nálezy starých zbraní a artefaktů vyplavených na pobřeží jsou známy již ze středověku. Tehdy se lidé domnívali, že se jedná o předměty z potopených lodí. Před několika lety vědci z několika univerzit Velké Británie uspěli. Pozůstatky potopené země, nazývané Doggerland, nalezli potápěči pracující pro ropné společnosti ve spolupráci s vědeckým týmem z University of St. Andrews na mořském dně.

 

 

"O existenci této ztracené země jsme spekulovali několik let, už kvůli nálezům kostí a pozůstatků nástrojů a zbraní z doby ledové, které vylovili rybáři po celém Severním moři. Nyní jsme schopni vytvořit přesnější modely Doggerlandu, rostlin i živočichů, kteří ho obývali,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu, geofyzik Richard Bates. Nálezy pomohou pochopit drama způsobené obrovskými klimatickými změnami. Naftaři dali vědcům nová data získaná při průzkumu dna a tým klimatologů, archeologů a geofyziků objevil díky tomu celou obrovskou rozlohu „ztracené země“.

 

Ukazuje se, že „evropská nebo britská Atlantida“ byla mnohem větší, než se původně přepokládalo, sahala od severu Skotska až k Dánsku a podle vědců byla srdcem Evropy. Británie v té době byla poloostrovem. Maximálního rozsahu dosáhl Doggerland asi před 20 tisíci lety. Zbytky pohltilo Severní moře asi před 10.000 až 7.500 lety. Zánik severní Atlantidy však nebyl rychlý. Území se zvlněnou krajinou, s velkými bažinami, jezery a řekami, pokryté tundrou, se potápělo více než 12 tisíc let. Podle mořského archeologa Brita Nicka Flemminga si lidé povšimli změn během jedné generace, a tak nebylo nutné, aby utíkali na kopce před bleskovou povodní. Hladina moře po poslední době ledové nestoupala více než jeden, dva metry za sto let. Potápění území začalo 18 tisíc let před naším letopočtem. Souostroví, které zbylo po velké pevnině, nakonec smetly ničivé tsunami. Lidé v té době byli zřejmě už v bezpečí na kontinentu.

 

 

 

 

Archeologové objevili na dně moře zkamenělé pařezy, kosti sobů i mamutů, lidské výrobky jako harpuny, rybářské háčky, pazourkové zbraně, hroby nebo pozůstatky kopců obklopených valy. Doggerland obývaly ve střední době kamenné desítky tisíc lidí a jejich civilizace byla na svou dobu poměrně vyspělá, tvrdí badatelé. Výsledky své práce předvedli vědci v Londýně na výstavě s názvem Potopené krajiny, která byla zahájena počátkem července.

 

 

Zdroje: Dailymail, wikipedia.org, natgeotv.com

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Atlantida   Evropa  


Kategorie Atlantida

Skleněné pyramidy na dně Bermudského trojúhelníku? Skleněné pyramidy na dně Bermudského trojúhelníku?
U pobřeží Kuby leží v hlubinách velké město s pyramidami. Struktury připomínající lidské stavby nalezl podmořský robot. Epochální objev je ale zřejmě jenom další hoax.


Atlantida podle Iva WiesneraAtlantida podle Iva Wiesnera
Ivo Wiesner patřil mezi atlantology, kteří systematicky zkoumají všechny dostupné prameny a jdou svou vlastní cestou. Výsledkem jeho alternativního bádání je obraz historie, která s oficiální vědou nemá téměř nic společného...


Výzkumy DNA potvrzují existenci AtlantidyVýzkumy DNA potvrzují existenci Atlantidy
Genetický příběh plný záhad odpovídá jasnovidným informacím, které nám kdysi předal Spící prorok Edgar Cayce.


Edgar Cayce o AtlantiděEdgar Cayce o Atlantidě
Spící prorok Edgar Cayce pronesl v transu mnoho výkladů, které se vracely do daleké minulosti. Předal nám také mnohé zajímavé informace o Atlantidě.


Spící prorok – Edgar CayceSpící prorok – Edgar Cayce
Edgar Cayce předpověděl posun magnetických pólů, velké katastrofy v Americe, zabýval se Atlantidou a Lemurií. Léčil tisíce lidí.


Ztracená Atlantida  - skutečně existovala?Ztracená Atlantida - skutečně existovala?
Příběhy vypráví o bohatém a překrásném impériu, které se ztratilo hluboko v moři a kde, jak stále mnoho lidí doufá, leží jeho pozůstatky čekající na objevení. Alespoň to nám tvrdí mýty o bájné Atlantidě. Pojďte se také seznámit s tímto fenoménem.


Kategorie Evropa

Tip: Netradiční mapy Evropy a světaTip: Netradiční mapy Evropy a světa
Podívejte se na mapy Evropy a světa… ale trochu netradiční mapy, které vám odhalí, kdo nosí dárky v jednotlivých zemích, kolik je mezi Evropany zbraní nebo kolik lidí bylo zabito ve druhé světové válce.


Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?


Astronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledyAstronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledy
Astronomický výzkum chystá udělat další velký skok. Vysoko v horách a daleko od civilizace se začnou stavět obří dalekohledy, které změní náš pohled na vesmír.


Island – je po revoluciIsland – je po revoluci
Sledovali jsme politický vývoj na Islandu s velkým zájmem. Reprezentoval národní odpor malého evropského národa proti zkorumpovaným politikům a nadnárodním bankám.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí