internetWEEK.cz menu TOPlist

NASA si chce hrát s asteroidy

NASA si chce hrát s asteroidy

NASA to zřejmě s letem k asteroidu myslí vážně. Během příštích let hodlá jeden menší přitáhnout na oběžnou dráhu Měsíce.

 

NASA si chce hrát s asteroidy

Když se Obama dostal do bílého domu, zcela rozprášil původní plány svého předchůdce v oblasti výzkumu vesmíru. Z programu, jehož cílem byl návrat na Měsíc, zbyla jen kosmická loď Orion. Dvě nosné rakety a lunární modul se z počítačových návrhů přesunuly rovnou na smetiště dějin. Lety na oběžnou dráhu – rozuměj hlavně na Mezinárodní kosmickou stanici – mají do budoucna zajistit soukromé firmy. Ty zatím obstojně zvládají dopravu zásob. Dragon od SpaceX už léta, Labuť alias Cygnus od další firmy už čeká na startovací rampě na start v polovině dubna.

 

„Státní“ část výzkumu vesmíru se má vydat mimo oběžnou dráhu naší planety. Nikoliv však na Měsíc, ten současnou NASA sice zajímá, z hlediska pilotované kosmonautiky však pouze jeho okolí, nikoliv povrch.

 

V příštím roce by se měla do vesmíru na krátký výlet a bez posádky vydat zmíněná loď Orion. V roce 2017 se pak očekává pilotovaný oblet Měsíce. Posloužit k tomu má nová nosná raketa SLS (Space Launch System), která si bere hodně prvků z bývalých raketoplánů – vnější palivovou nádrž, motory na tuhé pohonné hmoty a vlastní motory raketoplánu.

 

Kosmická loď Orion a servisní sekce, kterou vyrobí Evropská kosmická agentura

 

Kosmická loď Orion a servisní sekce, kterou vyrobí Evropská kosmická agentura.

 

Obrana i průmysl

Obamu už delší dobu zajímají asteroidy. Aby také ne, zatímco o přínos pilotované mise na Mars se vedou vášnivé diskuse, výzkum asteroidů nabízí konkrétní benefity. Pilotovaná kosmonautika je obecně velmi dobrou investicí, kterou by možná pochválil i Miloš Zeman. Například program Apollo znamenal vytvoření obrovského množství pracovních míst a byl velkým stimulem pro americkou kosmonautiku. Tento benefit zde bude bez ohledu na cíl mise. Asteroidy speciálně jsou pak horkým tématem národní…ba přímo světové bezpečnosti. Vzpomeňme na nedávný případ z Ruska, kde malý asteroid způsobil škody za stovky milionů. Dopad podobných vetřelců v obydlených oblastech sice není častý, riziko zejména od větších těles však nelze podceňovat…dinosauři by o tom mohli vyprávět své. Hledání nebezpečných asteroidů ale také komet, které jsou rychlejší a hlavně přilétají zcela nečekaně z hlubin planetárního systému, je na slušné úrovni. V čem je ovšem lidstvo na samotném počátku, to je řešení případné likvidace takového tělesa. Klíčem je nejen množství času na operaci, ale také velikost tělesa. Jeho likvidace jadernou bombou nebo podobným hollywoodským způsobem se nezdá jako nejlepší řešení, mnohem lepší by bylo odklonění asteroidu z jeho kolizní dráhy.

 

Asteroidy ovšem mohou posloužit také coby zdroj surovin a to zejména vzácných kovů jako ruthenium, palladium, osmium, iridium nebo platina. Plány na těžbu asteroidů už dříve představila jedna ze soukromých firem.

 

Přitáhneme ho k Měsíci

NASA podle nových informací hodlá v roce 2017 vyslat sondu, která zachytí asi 7 metrový asteroid o hmotnosti kolem 500 tun a následně ho v „síťovce“ dotáhne k Měsíci. K úlovku by se následně mohla vydat pilotovaná mise.

 

Sonda letí zachytit asteroid

Sonda letí zachytit asteroid

 

Podle některých dřívějších odhadů by celá legrace mohla vyjít na 2,7 miliard dolarů. Reálně však může být projekt levnější a stát „jen“ miliardu dolarů. Důvodem je možnost zapojení dalších států. Do mise už byla tak trochu „nedobrovolně“ vtažena Evropská kosmická agentura. Od ní hodlá NASA zakoupit servisní modul pro svůj oblet Měsíce a je poměrně logické, že by stejnou techniku využila rovněž pro pilotovaný let k asteroidu. Servisní modul má vycházet z již existující evropské automatické lodě ATV.

 

Animace zachycení asteroidu, jeho doprava k Měsíci a výzkum pilotovanou misí.

 

O vstup do projektu zatím spíše neoficiálně projevili zájem také Rusové. Hlavním důvodem, proč by měl být projekt levnější, je však to, že původní studie počítala s nutností vybudování celé infrastruktury. NASA však už má ve vývoji zmíněný Orion i raketu SLS.

 

Prvním krokem k zachycení asteroidu má být vytvoření příslušné kapitoly v rozpočtu NASA na fiskální rok 2014 ve výši 100 milionů dolarů. Celkový rozpočet NASA se má pohybovat kolem 17,7 miliard dolarů.

 

Zdroje:
http://cosmiclog.nbcnews.com/_news/2013/04/06/17630481-administration-confirms-nasa-plan-grab-an-asteroid-then-focus-on-mars?lite
http://www.space.com/20605-nasa-budget-asteroid-lasso-2014.html?cmpid=514648
Foto: NASA

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Asteroid   NASA  


Kategorie Asteroid


Meteorit vyděsil Rusko - výbuch zranil stovky lidíMeteorit vyděsil Rusko - výbuch zranil stovky lidí
Celý svět upoutal dopad meteorického roje v centrálním Rusku. Podle posledních zpráv bylo zraněno více než 700 lidí. Ohnivé koule rozbíjely okna, vypnuly alarm, zrušily mobilní spojení a vyvolaly paniku.



Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl první (planetky)Vesmír nás může kdykoliv všechny zabít – díl první (planetky)
Mayský konec světa jsme přežili. Přestože nás v roce 2012 jen těsně minula sluneční bouře století. Armageddon ovšem může přijít prakticky kdykoliv. Jsme na cestě k nezvratnému osudu...



Vědci se domnívají, že mimozemšťané těží na asteroidech!Vědci se domnívají, že mimozemšťané těží na asteroidech!
Na veřejnost pronikly informace, že UFO těží suroviny na asteroidech. Asteroidy jsou také nazývány planetkami, protože jsou složeny z velké části podobně jako planety, ale jsou hodně menší. Ty se točí kolem Slunce.



Nebezpečný asteroid ApophisNebezpečný asteroid Apophis
Planetka Apophis může zasáhnout Zemi v roce 2036 a způsobit zkázu rovnou ekvivalentu výbuchu 100.000 atomových bomb svržených na Hirošimu. Vědci proto naléhají na vlády, aby se zamýšlely nad odvrácením nebezpečí.



Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí? Srážka Země s asteroidy - hrozí nám nebezpečí?
Ve vesmíru je obrovské množství těles a některá z nich přelétají nebezpečně blízko naší planetě. Které asteroidy nás v minulosti mohli trefit a hrozí nám nebezpečí v budoucnu?


Kategorie NASA


Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Hadonoš: 13 znamení a přesný zvěrokruh podle NASAHadonoš: 13 znamení a přesný zvěrokruh podle NASA
Pohled astrologů a astronomů se na znamení zvěrokruhu liší. Podle NASA jste s velkou pravděpodobností narozeni v jiném znamení, než jste si dosud mysleli! Jaká je charakteristika nového znamení Hadonoše? A v jakém znamení ve skutečnosti jste?



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



UFO na Měsíci, UFO všudeUFO na Měsíci, UFO všude
Již v roce 1971 byl během mise Apolla 15 vyfotografován objekt připomínající vesmírnou mimozemskou loď. Objeven byl až dnes.



Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratuReality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu
Nebaví vás život na Zemi? Můžete se odstěhovat na jinou planetu, kde rozhodně nebude vaše tchýně, otravný soused ani podomní prodejci. S podobnou nabídkou přichází soukromá firma, která chce vybrat první kolonizátory pro osídlení Marsu.



Mars Curiosity: Konečně senzace!Mars Curiosity: Konečně senzace!
Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.



Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?Jsou Země a Sluneční soustava něco extra?
Je naše Sluneční soustava typickým planetárním systémem? A co Země? Je běžnou, nudnou planetou nebo je výjimečným tělesem v obrovském vesmíru?



Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je AlzheimerProblém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer
„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru.



Nejlepší fotky z Marsu a konec velké kachnyNejlepší fotky z Marsu a konec velké kachny
Laboratoř Curiosity brouzdá Marsem v kráteru Gale a přináší nejen úchvatné snímky povrchu ale také informace o složení povrchu, atmosféry apod. Podívejte se na nejlepší fotografie, které dosud Curiosity pořídila.



Co vlastně viděl Neil Armstrong na Měsíci?Co vlastně viděl Neil Armstrong na Měsíci?
První pozemšťan, který vkročil na Měsíc, zemřel 25. srpna 2012. Neil Armstrong se po návratu Apolla 11 uzavřel do sebe. Možná k tomu byl donucen. Podle některých svědectví viděli kosmonauti na Měsíci UFO.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí