internetWEEK.cz menu TOPlist

Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?

Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?

Co je příčinou touhy Američanů po penězích? Jaké má tato posedlost důsledky? Psycholog Thomas Singer odpovídá na otázky Pythie Peayové ohledně amerického „komplexu peněz“.

 

Analýza americké duše: Láme posedlost dolarem charakter Ameriky?

Co je to „kulturní komplex“?

Kulturní komplex je souhrn silných emocí, historických vzpomínek a chování, které se opakují v určité skupině lidí během určité doby. Znakem tohoto kulturního komplexu je to, co je iracionální a rebelské; ovládá kulturu rušivým způsobem, který jako by neměl příčinu.

 

V jedné své přednášce jste uvedl seznam sedmi amerických kulturních komplexů. Chcete jeden vybrat a vysvětlit jeho vliv?

Jeden z nich mi působí největší starosti, je to americký „money komplex“ – komplex peněz. Ať jde o politiku, sport nebo zdravotnictví, zasahuje do každého aspektu našich životů. V poslední době Nejvyšší soud musel rozhodnout, zda je možné nechat si patentovat gen a zda je možné ho považovat za zboží. Naštěstí soud rozhodl proti, ale je to příklad toho, že dokonce i samotný kód života je v nebezpečí, že bude koupen a prodán.

 

Je náš komplex peněz v konfliktu s našimi ideály a demokracií: jsme opravdu takoví?

Je těžké zjistit, zda americká posedlost penězi odpovídá americké historické zkušenosti v průběhu času nebo zda jde o úchylku. Ale někde cestou došlo k proměně ze zemědělské, agrární společnosti na průmyslovou společnost až k současné postindustriální společnosti. Americké začátky byly jiné. Nemyslím si, že konzumentství je Druhý, Třetí nebo Čtvrtý Dodatek (Ústavy USA)! Jedna z věcí, kterou jsem zjistil o Georgi Washingtonovi, byl jeho sklon žít „nezaujatě“. Určitě nebyl dokonalý, ale snažil se být nestranný, motivovaný spíše službou a povinností než svým vlastním materiálním nebo profesním ziskem. Zdá se, že se od tehdejší doby hodně vzdalujeme.

Dnes je mnohem více hodnocen princip vlastního zájmu. A vlastní zájem je zakořeněn v narcismu.

 

Jak souvisí narcismus s komplexem peněz?

Určité množství pozitivní sebeúcty je základem spokojeného života. Ale jestliže někomu chybí sebeúcta, právě peníze a možnost kupovat si věci zmírňují pocit vlastní ubohosti. Peníze také bývají ztotožňovány se společenským postavením, pokud lidé uvěří, že jsou to, co si mohou koupit za peníze.

 

Co kdyby Amerika seděla u vás jako váš pacient, jak byste diagnostikoval zdroj těchto symptomů narcismu a posedlosti penězi a konzumentstvím.

Jako psycholog, který pohlíží na zemi jako na pacienta, si myslím, že se příliš identifikujeme s výdobytky „kulturního ega“. S čím se neidentifikujeme, je to, co vytáhne nevědomí – náš smysl pro emocionální a spirituální bídu, odpojení od přírody, náš původ v jiných zemích, naše zranitelnost a prohry.

Takže kdybych měl Ameriku u sebe na gauči jako pacienta, zeptal bych se jí na tyto její potlačené části jejího já. Problém nastává, když americká zranitelná místa přicházejí do politické arény jako zástěrka chudoby, zdravotní péče, imigrace nebo jiné debaty, protože to rozděluje zemi a provokuje obranné reakce: Jdi někam jinam, když to takhle vidíš!

 

Stávají se peníze zdrojem bezpečí a emocionálního uspokojení, slouží k vyřazení jiných věcí?

Na kulturní úrovni peníze umožňují spoustu dobrých věcí, například růst obchodu a komunikace. Ale část, co souvisí s penězi, kterou zkoumáme, je ta, jak se naše kultura jako celek s tím nadměrně identifikovala. A kde se peníze staly náhražkou za osobní vztahy nebo respekt k přírodě, vzdělání a umění.

 

V centru amerického komplexu peněz je něco důležitého, co bylo v průběhu času zkresleno?

Mohli bychom spekulovat, že v jádru amerického komplexu peněz je myšlenka, že dobrý život je přirozené právo všech Američanů a že máme právo na život, na svobodu a na hledání štěstí: toto je demokracie. Vznikla jako překrásná vize lepšího života pro spoustu lidí, která byla později zkažena lidmi, kteří toužili vydělávat co nejvíc peněz co nejrychleji, jak jen to bylo možné.

 

Můžete popsat, jak by podle vás měl vypadat blahobytný život?

Můžeme se zamyslet nad lidmi, kterých si vážíme, a přitom se to netýká jejich peněz, ale osobních kvalit, které ztělesňují: může to být jejich velkorysost nebo zájem o druhé lidi; schopnost radovat se ze života; jejich kreativita či znalosti. Také myslím na staré lidi, kteří dobře žili a poučili se ze svých zkušeností, ztrát a proher stejně jako z úspěchů.

 

Napadá mne v té souvislosti Řek Zorba.

Měl smysl pro bujarost, která souvisí s plně prožitým životem. To je ten dobrý život: je to duch života, který není spojen pouze s penězi.

 

A ještě je tu Velký Gatsby F. Scotta Fitzgeralda, který byl nedávno zfilmován.

Gatsby má složitou povahu, hodně se snažil dostat na vrchol, dosáhnout bohatství a úspěchu – ale současně si je vědom, že tahle hra je o ničem. Jeho ironický charakter je perfektní „dopravní prostředek“ americké posedlosti penězi, což nám umožňuje se jí všimnout.

 

Gatsby zosobňuje nezbytný skepticismus vůči americké posedlosti penězi?

Trocha skepticismu a ironie je krokem k vědomí. Kulturní komplexy jsou všude – takže být v něm a současně mu nepropadnout je docela obtížné.

 

Patří k našim „psychologickým úkolům“ uvědomit si tento americký komplex peněz?

Podle mého názoru psychologické uvědomění si našich kulturních komplexů je součástí dobrého občanství: identifikovat komplexy, které řídí kolektivní duši, a potom je nějakým smysluplným způsobem vyjádřit je lepší než být jimi posedlý a nebýt si toho vědom.

Mluvit o penězích má z psychologického hlediska dvě stránky: osobní i kulturní. Jedná se o občanské téma zkoumající hodnotu peněz v jejich výchově – ať už lidé se narodili s nadbytkem peněz nebo s jejich nedostatkem – stejně jako jde o narůstající vědomí toho, čím nás kultura zaplavuje a potom rozlišování našeho vlastního vztahu k penězům. Není to zase tak úplně jednoduché.

 

Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | Psychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraních >>>

 

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/pythia-peay/is-americas-money-complex_b_3450420.html

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Američané   Peníze   USA  


Kategorie Američané


Totální průšvih jménem IrákTotální průšvih jménem Irák
Co si myslí Američané o invazi do Iráku? Prof. historie Joseph Palermo v tom má jasno: válka byla prohraná od začátku, protože byla založena na lžích a podvodech.



Místo zločinu: Ground ZeroMísto zločinu: Ground Zero
Američané se stále dožadují pravdy o 11. září. Film 9/11: Explosive Evidence - Experts Speak Out předkládá základní důkazy, proč nemůžeme věřit tomu, že tři mrakodrapy v New Yorku zbourala dvě letadla.



Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?Kdy vlastně přišli první lidé do Ameriky?
Osídlili první lidé Ameriku před 15 000 nebo před 40 000 lety? Teorie „Clovis First“, odhadující příchod prvních Američanů na dobu před 13 500 roky, už byla mnohokrát zpochybněna. Historie osídlení Ameriky se tím stává zajímavější i záhadnější.



DNA: První Američané přicházeli ve vlnáchDNA: První Američané přicházeli ve vlnách
Oba americké kontinenty byly osídleny ve třech migračních vlnách ze Sibiře spíše než jedinou migrací, říkají vědci, kteří prostudovali celé genomy původních obyvatel z Kanady a Jižní Ameriky.



Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.



10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED
Americká centrální banka (Federal Reserve), která se příští rok dožije krásného výročí 100 let, bývá často uváděna jako součást NWO. Proč vadí některým Američanům jejich FED, ukazují následující důvody.


Kategorie Peníze



Podnikání: 5 způsobů, jak si můžete vydělat víc penězPodnikání: 5 způsobů, jak si můžete vydělat víc peněz
Diverzifikování toku vašich příjmů jako způsob, jak si vydělat více peněz, je stará rada, ale v těžkých ekonomických časech je dobré se nad ní zamyslet.



Mizející střední třída je nový normál?Mizející střední třída je nový normál?
Všimli jste si, že pomalu chudnete, i když jste byli v 90. letech poměrně úspěšní profesionálové a vaše profese se ještě před 10 lety zdála být zárukou slušného příjmu a víceméně nadprůměrného životního standardu? Nejste v tom sami....



Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.



Zajímavé myšlenky: Svět bez penězZajímavé myšlenky: Svět bez peněz
Na Facebooku můžete narazit na název Hearth – Krb. Nejde o seznamovací agenturu nebo firmu prodávající krby, ale o projekt českého podnikatele a miliardáře Libora Malého.



Podívejte se, jak stát plýtvá vašimi peněziPodívejte se, jak stát plýtvá vašimi penězi
Varování: prohlížení odkazované stránky vám může způsobit zdravotní komplikace… Pokud vám to nevadí, podívejte se, kde a jak plýtvá český stát vašimi penězi.



Poradcům své finance raději nesvěřujtePoradcům své finance raději nesvěřujte
Už to zažil asi každý. Telefonát, kde se na druhém konci někdo rozvykládá, že vám chce pomoct ušetřit, vytvořit celoživotní finanční plán a zajistit vás do budoucnosti. Stačí na chvíli se s dotyčným setkat. Jít na schůzku či nejít?



Kam jdou vaše peníze? Rozklikejte státní rozpočetKam jdou vaše peníze? Rozklikejte státní rozpočet
Možná vás už někdy napadlo, kam vlastně jdou vaše peníze vybrané z daní. Zřejmě víte, že někam do nebezpečných a tajemných penězovodů státní správy, ale kam a kolik přesně?



Kdo ovládá svět? Konspirační teorie - 2. částKdo ovládá svět? Konspirační teorie - 2. část
Neuveriteľné zamlčovanie faktov a odporné klamstvá v médiách o vplyve dynastie Rothschildovcov na súčasné smerovanie sveta.



Kdo ovládá svět? Konspirační teorie - 1. částKdo ovládá svět? Konspirační teorie - 1. část
Neuveriteľné zamlčovanie faktov a odporné klamstvá v médiách o vplyve dynastie Rothschildovcov na súčasné smerovanie sveta.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí