internetWEEK.cz menu TOPlist

Dogoni - africký domorodý kmen

Dogoni - africký domorodý kmen

Dogoni - tento africký domorodý kmen nezná žádné dokonalé přístroje ani nové vědecké objevy, ale jeho znalosti astronomie jsou obdivuhodné.

Dogoni - africký domorodý kmen

Tento africký domorodý kmen nezná žádné dokonalé přístroje ani nové vědecké objevy, ale jeho znalosti astronomie jsou obdivuhodné. Jejich legendy obsahují mnoho znalostí vesmíru. Popis archy jejich posvátného boha velmi připomíná vesmírnou loď s vybavením této doby. Dogoni chápou všechny dosud objevené zákony vesmíru. Vědí, jak planety obíhají a rozeznají všechny hvězdy. Dále jsou přesvědčení, že galaxie má tvar spirály, že země obíhá okolo slunce, že měsíc vznikl odtržením kusu naší planety a nemá podmínky pro život, že okolo Saturnu je prstenec a že okolo Jupiteru krouží 4 měsíce.

 

Většinu těchto poznatků, které mají Dogoni odedávna objevili lidé někdy před 200 lety pomocí nejmodernějších přístrojů. Dogonské legendy také vypráví o tom, jak jejich bůh vystřelil po někom blesk a minul. Může bůh minout? Je to snad důkaz, že se jedná o nějakou vyspělou zbraň, která jako každá zbraň občas mine? Jejich bůh je hybrid mezi rybou a člověkem. Může chodit po souši, ale na noc chodí spát do moře.

 

 

Dogoni mají vlastní náboženství

 

Dogoni mají velmi propracovaný náboženský systém. Nepodařilo se jej dodnes kompletně popsat, Dogoni si svá tajemství střeží. Známe jen několik mýtů, které složitě vypráví o stvoření světa. Dají se v nich pozorovat i paralely ke Starému a Novému zákonu. Celá dogonská mytologie je složitě rozpracovaná, figuruje v ní bůh Amma, stvořitel všeho vesmíru. Stejně jako náboženský systém je složitá i celá společnost, která je rozdělena na kasty. Speciální zacházení je v ní například vyhrazeno menstruujícím ženám, které se po dobu menstruace nesmí zdržovat ve vesnici. Vesnici vládne tzv. hogon, duchovní vůdce. Dogonům je vlastní touha po harmonii -v životě i při rituálech. Když Dogon potká Dogona, v tomto momentě započíná rituál zdravení. Po tradičním pozdravu sewa (něco jako mám se dobře) následuje série otázek na zdraví, úrodu či rodinu, která téměř nebere konce. Proto jim lidé přezdívali také sewa…

 

 

A kde se vlastně Dogoni na útesu Bandiagara vzali? Žije jich tu údajně asi 200 000 (ale odhady se velmi liší) a prý přišli někdy ve 14. století od řeky Niger. Zatlačila je sem postupná islamizace celého prostoru západní Afriky. Dogoni jsou animisté a nechtěli se svého náboženství vzdát. I dnes islámu vzdorují, i když už i mezi nimi je nějakých 30–40 procent muslimů.

 

Někde prý mají Dogoni tajnou jeskyni, kde jsou věci zbylé z poslední návštěvy jejich boha. Je tam prý i zařízení, pomocí kterého jsou vidět jiné galaxie a části vesmíru. Je tam snad nějaý vyspělý vysílač? O poloze této jeskyně ví jen několik zasvěcených, kteří však své tajemství nikdy nevyzradí. Také mluvili o některých planetách, které vědci ještě ani neobjevili, ale tuší jejich existenci. Co všechno ještě skrývají?

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   Dogoni   Kmeny   Afrika  


Kategorie Afrika

Svět v roce 2100: populační exploze černého kontinentu Svět v roce 2100: populační exploze černého kontinentu
Populační divize OSN nedávno zveřejnila nové odhady vývoje lidské populace. Zatímco v západním světě ale také v Asii bude počet obyvatel klesat, Afriku čeká populační exploze. Možná dokonce největší v lidských dějinách.


Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?
Už více než 26 let existují plány na stavbu obří solární elektrárny na Sahaře, která by vyráběla elektrickou energii pro Evropu. Ambiciózní projekt je nyní ohrožen.


Pevnost ZimbabwePevnost Zimbabwe
Už celá staletí zůstává největší kamenná stavba Afriky na jih od Sahary záhadou pro historiky a archeology. Zříceniny Velkého Zimbabwe si však své tajemství podržely dodnes.


Temný pralesTemný prales
V nitru Afriky, ale i jinde, se dodnes může skrývat a přežívat nějaký neznámý a přitom dosti velký živočišný druh. Vydejte se tam s námi.


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí